Pridané: 12. mája 2017 | Autor: Muscle Gym Master

Najlepšie aminokyseliny podľa recenzie a testov

Ak ste pravidelným návštevníkom fitness centra alebo posilňovne, určite vám výživový doplnok z rady aminokyselín, nie je neznámy.  Športovci a aktívni ľudia siahajú neraz po týchto doplnkoch, ktoré sú súčasťou ich cvičebných a tréningových plánov. Ako sa vyznať medzi jednotlivými produktmi na trhu, ak začínate a z každej strany vám radia niečo iné. Aj medzi aminokyselinami nájdeme špičkové produkty vysokej kvality, ktoré sú medzi užívateľmi  veľmi obľúbené aj také, ktoré lákajú nízkou cenou alebo reklamou, ale zložením by ste sa im mali radšej vyhýbať. Aby ste sa nestratili v bohatej ponuke na trhu, pomôžeme vám pri výbere s produktmi, ktoré sú osvedčené a vynikajú kvalitným zložením.

Čo sú aminokyseliny a prečo ich používať

Aminokyseliny je základ alebo stavebná jednotka všetkého živého, bielkovín a najmä svalov. Ako výživový doplnok ich nájdeme hneď v niekoľkých formách: práškovej, tekutej a v tabletách.

Ako delíme aminokyseliny

Esenciálne aminokyseliny

Tie si ľudské telo nedokáže syntetizovať samo, ako, leucín, valín, izoleucín, fenylalanín, tryptofán, lyzín, metionín a treonín.

Neesenciálne aminokyseliny

Tie sitelo dokáže vytvárať sú to glutamín, glycín, alanín či arginín. Podporujú nárast svalovej hmoty ale nezaťažujú tráviaci trakt.

Poznáme 22 aminokyselín a každá pôsobí v inom rozsahu na ľudské telo. Výživové doplnky uvádzajú na balení presne zloženie a nutričné hodnoty podľa ktorých sa veľmi rýchlo zorientujete presne na ten typ, ktorý je pre vás najvýhodnejší.  Čo presne znamenajú zložky s ktorými sa môžete stretnúť.

BCAA

Sú aminokyseliny z rozvetveným reťazcom, presnejšie valín, leucín a izoleucín, ktoré tvoria celú jednu tretinu bielkovín v ľudskom tele. Tou najdôležitejšiu z tejto trojice je aminokyselina leucín, ktorý sa vo výživových doplnkoch nachádza v najväčšom pomere.

Leucín

Je základom BCAA a telo si túto zložku nedokáže samo syntetizovať. Táto aminokyselina je dôležitá pre rast svalovej hmoty, znižuje hladinu cukru v krvi a má schopnosť naštartovať syntézu bielkovín skôr ako ostatné rozvetvené aminokyseliny. Napomáha ako regeneračná zložka pri hojení rán svalov a kostí. Pri veľmi intenzívnych tréningoch zase zmierňuje svalovú horúčku.

 

Izoleucín

Aj táto zložka je súčasťou BCAA. Napomáha pri znižovaní hladiny cukru v krvi s udržiavaním energie v tele. Má dôležitú úlohu aj pri tvorbe hemoglobínu. Zvyšuje energiu a vytrvalosť pri športe alebo náročnej fyzickej aktivite.

Valín

Poslednou zložkou BCAA je Valín. Ten je dôležitý pre metabolizmus, koordináciu svalov a obnove tkanív. Pomáha udržiavať rovnováhu dusíka v tele a má schopnosť regenerovať telo po ochorení pečene a žlčníka, keď nastáva zvýšený nedostatok aminokyselín.

Lyzín

Lyzín patrí medzi esenciálne aminokyseliny a funguje ako podstatná stavebná jednotka bielkovín. Pri nedostatku môže spôsobiť obmedzenú schopnosť zužitkovania ostatných aminokyselín. Účinkuje proti nachladnutiu, herpesom či ďalším oparovým vírusom. Lyzín je nápomocný aj pri udržiavaní rovnováhy dusíka v organizme a pri detoxikácii od olova.

Glutamín

Radíme ho k esenciálnym aminokyselinám. Dôležitú úlohu má ako podpora pre správne fungovanie imunitného systému, tráviaceho traktu a čriev. Pomáha pri tvorbe glykogénu v pečeni, testosterónu a rastového hormónu.

Tyrozín

Patrí medzi neesenciálne aminokyseliny s podporou pred psychickou aj fyzickou únavou. Pomáha kompenzovať športovú únavu a zabraňuje pretrénovaniu pri náročných tréningoch. Podieľa sa pri tvorbe hormónov  tyroxín a pigmentu melanínu. Dôležitú úlohu má aj pri podpore činnosti štítnej žľazy, hypofýzy a nadobličiek. Tyrozín má veľmi široký záber a je vhodný nielen pre športovcov, ale aj pre seniorov a ľudí, ktorí chcú schudnúť.

Alanín

Ďalšia z neesenciálnych aminokyselín na udržiavanie ostatných aminokyselín vo svaloch, ktorá pomáha pri zvýšení sily svalov, výkonu a podporuje väčšiu vytrvalosť hlavne pri aeróbnej činnosti. Pomáha pri podpore metabolizmu glukózy a zvyšuje hladinu karnozínu vo svaloch.

Arginín

Táto aminokyselina je dôležitá pre telo na výstavbu väčšiny tkanív, hormónov a genetického kódu. Má dopad pri posilňovaní a chudnutí, pretože podporuje rast svalovej hmoty na úkor tuku v tele.Podieľa sa na tvorbe rastového hormónu, pohlavného dozrievanie, rastu a hojenia kostného tkaniva vo svaloch.Pomáha pri detoxikácii a ochrane pečene pred cirhózou a stukovatením, taktiež chráni pred rakovinou, zlepšuje hojenie rán a podporuje tvorbu kolagénu. Arginín zohráva dôležitú úlohu aj pre seniorov vďaka tomu, že pomáha udržiavať ich mentálne schopnosti, ktoré s pribúdajúcim vekom slabnú.

 

Medzi výživovými doplnkami nájdeme aj komplexné aminokyseliny, ktoré v sebe zlučujú vo vyváženom pomere esenciálne aj neesenciálne aminokyseliny. Medzi základne patria Beef , Whey a Liver aminokyseliny.

Beef aminokyseliny

Základnou zložkou týchto aminokyselín je čistý hydrolyzovaný Izolát hovädzieho proteínu. Zabraňuje katabolizmu svalov a zároveň podporuje rast svalovej hmoty. Práve preto sú vhodné pre športovcov, ktorý potrebujú nabrať objem a silu.

Whey aminokyseliny

Jednoducho stráviteľné  so základom srvátkových aminokyselín sú vhodné pre rast a budovanie svalov, zväčšenie sily a celkovú regeneráciu. Zohrávajú úlohu aj ako antioxidant pri posilnení imunitného systému.

Liver aminokyseliny

Ich najväčším prínosom je podpora rastu svalov a sily, ako aj udržiavanie hladiny dusíka v tele. Sú vhodnými aj pre ľudí trpiacich intoleranciou na laktózu.

 

V bohatej spleti  aminokyselín sa síce nie je ľahké vyznať, ale na trhu existujú produkty, ktoré sú obľúbenejšie než ostatné a práve z tých sme pre vás vybrali niekoľko tipov. Ide o výživové doplnky, ktoré sú od overených výrobcov, majú kvalitné zloženie a odporúčajú ich športoví poradcovia.

Top produkty

 

Gaspari Amino Max 8000

Gaspari Amino Max 8000 má zloženie, ktoré pozostáva z 91% hydrolyzovaného lactalbumínu zo srvátkovej bielkoviny s nízkou molekulovou hmotnosťou proteínov s obsahom di- a tripeptidov obohatená o L-leucín a L-taurín. Práve týmto zložením je mimoriadne prínosný pre všetky typy športovcov a kulturistov. Tento výživový doplnok obsahuje vysoko účinné a biologický dostupné látky, ktoré poskytujú široké spektrum stavebných blokov potrebných pri raste svalstva. Jeho výhodou je, že podporuje regeneráciu, zvyšuje produkciu rastových hormónov a zároveň pomáha spaľovať vnútrobrušný tuk. Je vo forme tabliet a v jednej dávke obsahuje 8g aminokyselín. Radí sa ku komplexným aminokyselinám a odporúča sa pri tréningovej fáze na zväčšenie svalov.

Scitec Nutrition BCAA Xpress

Veľmi obľúbený výživový doplnok z kategórie aminokyselín s rozvetveným reťazcom, ktoré tvoria viac ako 35% zásob esenciálnych aminokyselín vo svalových bielkovinách. Leucín, valín a izoleucín, sú dôležitými aminokyselinami, ktoré môžeme telu zabezpečiť z rozličných zdrojov potravy bielkovinového charakteru. BCAA možno prijať aj doplnkami výživy, ako je Scitec Nutrition BCAA Xpress, ktorý sa odporúča v čase tvrdého tréningu alebo pri namáhavej fyzickej práci. Jeho výhodou je, že neobsahuje alergény, má silný anabolicky a anti-katabolický účinok a priamo povzbudzuje proteínovú syntézu. Je vo forme prášku, ktorý má veľmi dobrú rozpustnosť.

BSN Amino X

Výživový doplnok z kategórie komplexných aminokyselín od známeho výrobcu BSN, ktorý sa zaoberá výrobou športovej výživy. Produkt BSN Amino X je vo forme šumivých tabliet a v jednej dávke zabezpečí 10 g mikronizovanej aminokyselinovej, antikataboiznej zmesi.  Neobsahuje cukor a kofeín, má výbornú 100 % rozpustnosť a dobrú chuť. Na výber je vo viacerých príchutiach. Medzi jeho výhody patrí podpora proteínovej syntézy a svalového anabolizmu. Urýchľuje regenáraciu, zvyšuje svalovú vytrvalosť a potláča svalovú únavu.

Cenový hit

Scitec Nutrition BCAA 6400

Veľmi obľúbený výživový doplnok z rady BCAA aminokyselín s rozvetveným reťazcom. Vo forme tabliet získate zloženie, ktoré napomáha pri zvyšovaní syntézy bielkovín, minimalizuje odbúravanie proteínov, podporuje rast svalov a urýchľuje regeneráciu.

Autor článku
Muscle Gym Master

Bez pohybu nedokážeme prežiť život naplno. Šport človeka napĺňa, motivuje, inšpiruje. Stačí pár minút denne.

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*